Tilbehør til redningsflåder

THANNER A/S er et dansk firma der bl.a. producerer hydrostatiske udløsere, eksempelvis nedenstående som passer til alle typer af mindre redningsflåder mellem 4 og 12 personer.
Der behøves ingen vedligeholdelse eller løbende service, men udløseren skal dog udskiftes hvert anden eller fjerde år alt efter den valgte model.

Inden du køber en hydrostatisk udløser bør du sætte dig ind i følgende forhold:
En hydrostatisk udløser anvendes til brug i farvande med store vanddybder og hvor man måske ikke har tid til at komme på dæk og manuelt frigøre den fastgjorte redningsflåde.
Skulle den situation opstå, at en båd pludselig kæntrer og båden herefter øjeblikkelig synker, vil flåden frigøres fra sit stativ i en dybde mellem 1,5 og 4,0 meter.
Flåden vil i denne dybde frigøres og flyde op til overfladen, hvor den evt. manuelt kan aktiveres.
Er dybden større end redningsflådens udløserline (ca. 10 meter), vil den synkende båd forårsage en efterfølgende aktivering af redningsflåden.
Er dybden mindre end redningsflådens udløserline, vil redningsflåde flyde til overfladen og linen skal derfor mauelt trækkes endeligt ud af flåden til aktivering.

dk2004_4.jpg

Opererer uanset flådens opdrift.
Ingen løbende service behøves.
Thanner har udviklet denne model til først at skulle udskiftes efter 4 år, mod normalt for andre fabrikater 2 eller 3 år.

Vægt 290g.

Part no. 85-049

PRIS EKSKLUSIV MOMS KR. 475,-

 
 86_000.jpg  

Ny integreret udløsermekanisme, patentanmeldt.
Let at frigøre selv under stort træk.
Simpel installation som sikrer en korrekt montering.

Totalhøjde 100mm uden sjækel.  Bredde for fastgørelsesstrop: 40mm

 Installationshøjde inkl. sjækel: 125mm.  vægt  290g.

Part no. 86-000

PRIS EKSKLUSIV MOMS KR. 395,- 

 

 

 

Eurovinil Prisliste

 

VEJLEDENDE PRISER FOR EUROVINIL REDNINGSFLÅDER KAN FINDES HER

Kortplottere & VHF Radio

std-horizon-logo.jpg  

C-Map MAX Distributør

c-map.jpg

Kontakt Os

Klik på nedenstående link hvis du vil kontakte os - Vi glæder os til at høre fra dig. Klik her

Om Dacon Europe A/S

Vil du vide mere om hvem vi er så klik nedenstående link. Klik her

Gode råd

Her kan du læse vores gode råd om forskelligt bådudstyr Klik Her
RocketTheme Joomla Templates